Práve 18. október bol Medzinárodnou spoločnosťou pre menopauzu vyhlásený za Svetový deň menopauzy. Cieľom tohto dňa je zvýšiť informovanosť o klimaktériu. Práve preto sme sa aj my rozhodli spísať pre vás v článku nielen najčastejšie prejavy menopauzy, ale aj vám poradiť, ako dokážete zmierniť často nepríjemné a náročné zmeny, ktoré so sebou klimaktérium prináša.
Menopauza, klimaktérium alebo ľudovo povedané prechod je obdobie života ženy, kedy postupne dochádza k znižovaniu tvorby pohlavných hormónov estrogénu a progesterónu vo vaječníkoch. Žena prechádza do obdobia reprodukčného pokoja, pričom klimaktérium môže trvať aj desať rokov. Mnohé ženy sa prechodu obávajú, no ak sú dostatočne informované a dôkladne sa naň pripravia, aj toto hoci nepríjemné, no stále prirodzené obdobie života ženy, dokážu zvládnuť.
Kedy začína menopauza?
Vek sa určuje pomerne ťažko, pretože každý organizmus je iný. Väčšinou sa prechod u žien objavuje medzi 40. a 60. rokom života, pričom priemerný vek, kedy u žien prechod najčastejšie začína, je 52 rokov. Menopauzu však do veľkej miery ovplyvňuje aj dedičnosť. Ak teda vaša mama začala pociťovať príznaky blížiaceho sa klimaktéria okolo 51. roku života, je pravdepodobné, že vy ako jej dcéra to budete cítiť rovnako.
Najčastejšie príznaky menopauzy
Obdobie menopauzy je charakterizované predovšetkým poruchami menštruačného cyklu. Spočiatku sa klimaktérium prejavuje silnejším menštruačným krvácaním a nepravidelnou menštruáciou. Neskôr pribúdajú ďalšie prejavy.
Tieto problémy, ktoré spôsobuje pokles ženských hormónov v ženskom tele, sú označované aj ako klimakterický syndróm. Tento syndróm väčšinou trápi 70 až 80 % všetkých žien približne dva roky. Môžu ho tiež sprevádzať problémy ako:
- návaly tepla spojené s potením,
- zmeny nálad, podráždenosť a nervozita, v niektorých prípadoch až depresia a depresívne nálady,
- zhoršená koncentrácia a pamäť,
- únava a poruchy spánku, prípadne až nespavosť,
- bolesti hlavy,
- vaginálna suchosť,
- priberanie,
- znížená sexuálna túžba,
- citlivejšie prsníky,
- problémy s močením a častejšie zápaly močových ciest či mechúra.
Ako zmierniť nepríjemné prejavy menopauzy?
Aj tak nepríjemné prejavy, aké so sebou prináša menopauza, sa však našťastie dajú zmierniť. Nezaobíde sa to však bez úpravy životosprávy. Už naše babičky poznali množstvo byliniek, ktoré dokážu rôzne nepríjemné príznaky prechodu zmierniť.
Patrí medzi ne napríklad sója, ďatelina lúčna, materská kašička a mnohé ďalšie. Treba takisto myslieť na to, že je mimoriadne vhodné obmedziť príjem živočíšnych tukov, cukru, soli, kofeínu – teda kávy, čierneho čaju, ale aj alkoholu. Veľmi naopak pomáha viac pohybu – ideálne je plávanie, chôdza, joga, tanec či pilates.
Pomôcť by vám však mohol aj prípravok na prírodnej báze Maca pre ňu. Maca vracia a posilňuje vitalitu, dodáva energiu, zvyšuje výkonnosť mozgu a vyrovnáva aj hladinu hormónov v ženskom organizme. Práve ženy v prechode často trápi vypadávanie vlasov, či suché vlasy. Maca vlasy posilňuje a pomôže aj so zmenami nálad, ktoré určite dôverne pozná každá žena, ktorá si momentálne prechádza menopauzou.
Doplnok výživy Maca pre ňu obsahuje nielen macu, ale napríklad aj ďatelinu lúčnu, ktorá dokáže pomôcť práve pri poklese estrogénu, ktorý je pre menopauzu typický. Netrápte sa s prejavmi menopauzy sama. Pomôžte si voľne dostupnými produktami, ktoré nepríjemné prejavy klimaktéria zmiernia a vám pomôžu toto náročné obdobie zvládnuť.